//
Следи нѐ
To Top

Како изгледа да се смачка златна плочка вредна 40.000 долари (ВИДЕО)

Како се однесува 24-каратна златна плочка, ако некој се обиде да ја згмечи со индустриска хидраулична преса.

Токму таков подвиг направи екипата која сто позади Јутуб каналот „Крашит“ која  своите гледачи ги привлече со интересни експерименти, кои вклучуваат создавање голем притисок на многу предмети и материјали.

реклама

По камењата, батерии, шлем или џамлии направени од мермер, „Крашитt“ се одлучи за досега најскапиот предмет – златна плочка од 24 карати тешка 1.000 грама и вредна 40.000 долари или 37.800 евра.

Експериментот покажа дека златото навистина е еден од металите кои најмногу се виткаат и лесно се прилагодуваа на некои од најекстремните влијание на околината.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Видео

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: