Поврзи се со нас

Популарно.мк

Како изгледа да се смачка златна плочка вредна 40.000 долари (ВИДЕО)

Видео

Како изгледа да се смачка златна плочка вредна 40.000 долари (ВИДЕО)

Како се однесува 24-каратна златна плочка, ако некој се обиде да ја згмечи со индустриска хидраулична преса.

Токму таков подвиг направи екипата која сто позади Јутуб каналот „Крашит“ која  своите гледачи ги привлече со интересни експерименти, кои вклучуваат создавање голем притисок на многу предмети и материјали.

По камењата, батерии, шлем или џамлии направени од мермер, „Крашитt“ се одлучи за досега најскапиот предмет – златна плочка од 24 карати тешка 1.000 грама и вредна 40.000 долари или 37.800 евра.

Експериментот покажа дека златото навистина е еден од металите кои најмногу се виткаат и лесно се прилагодуваа на некои од најекстремните влијание на околината.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Видео

Маркетинг

Трендинг

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.