Поврзи се со нас

Популарно.мк

Божиќната елка блесна во Њујорк (ФОТО)

Сцена

Божиќната елка блесна во Њујорк (ФОТО)

Божиќната елка пред центарот „Рокфелер“ на Тајмс сквер во Њујорк синоќа свечено е осетлена во присуство на повеќе илјади граѓани.

Елката висока 26 метри и тешка 14 тони украсена е со 50 илјади сијалички кои ќе светат до 7 јануари.

Врвот на норвешката смрека е ускрасен со ѕвезда од Сваровски кристали.

rockefellercenter1

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио го запали божиќното осветлување кусо пред 21 часот по локално време.

Палењето на божиќното осветлување во центарот на Менхетен за многумина претставува симболичен почеток на празничната сезона. Оваа новогодишна традиција почна од 1931 година.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Сцена

Маркетинг

Трендинг

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.