//
Следи нѐ
To Top

Во Прага забрането возење сегвеј

Наскоро стапува во сила забраната за возење сегвеј, електричен скутер на две тркала, на подрачјето на историскиот центар на Прага и во другите делови од главниот град на Чешка.

Гладските власти на Прага наредија поставување 610 знаци за предупредување во „зоните без сегвеј“, а веднаш по нивното поставување, невнимателните возачи на електрични скутери ќе мораат да платат казна во износ од две илјади круни (78 евра).

реклама

Жителите на Прага се пожалија до градските власти заради големиот број туристи кои возат сегвеј по тротоарите и по тесните улици во главниот град.

Забраната беше донесена во јули, а компаниите што  се занимаваат со изнајмување на популарните скутери наведуват дека локалните власти не ги усвоиле нивните приговори пред усвојувањето на ваквата одлука.

Се очекува забраната за возење сегвеј низ целиот центар на Прага да стапи во сила на 10 декември.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 3, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 3, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 3, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: