Поврзи се со нас

Популарно.мк

СКОПЈЕ ВО НОВОГОДИШНО РУВО: Светна елката на плоштад (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МК Сцена

СКОПЈЕ ВО НОВОГОДИШНО РУВО: Светна елката на плоштад (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Со концерт и изведба на новогодишни песни на хор составен од 180 ученици од повеќе средни училишта на Градот Скопје, вчеравечер беше вклучена централната елка во Скопје која е поставена на Плоштадот „Македонија“.

Централната новогодишна елка со висина од 21 метри, е осветлена со неколку илјади светилки и светлосни фигури, а ќе свети во различни бои. Годинава за првпат Плоштадот „Македонија“ е декориран и со светлосна фонтана и со светлосен тунел.

Град Скопје и оваа година, традиционално, го реализира Прoект за новогодишно украсување и декорирање кое е во тек и треба во наредните денови да го разубави празничниот лик на Скопје.

vklucuvanje-na-elkata-na-plostad-makedonija-2016-1 vklucuvanje-na-elkata-na-plostad-makedonija-2016-2 vklucuvanje-na-elkata-na-plostad-makedonija-2016-3 vklucuvanje-na-elkata-na-plostad-makedonija-2016-4 vklucuvanje-na-elkata-na-plostad-makedonija-2016-5 vklucuvanje-na-elkata-na-plostad-makedonija-2016-6 vklucuvanje-na-elkata-na-plostad-makedonija-2016-8 DCIM100MEDIADJI_0016.JPG DCIM100MEDIADJI_0026.JPG DCIM100MEDIADJI_0032.JPG
<
>
DCIM100MEDIADJI_0016.JPG

Декорирањето ќе го реализира фирмата Линк Медија која имаше најповолна понуда на јавниот повик и за таа цел Град Скопје ќе издвои околу 12 милиони денари.

Декорирањето е во тек, додека раскрасувањето ќе биде од 15.01. до 25.01.2017 година.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од МК Сцена

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.