//
Следи нѐ
To Top

Родители не дозволиле лекарите да го исклучат детето од апарати, а потоа се случило чудо

Брачна двојка од Франција преживеала пекол за да се избори за тоа нивната ќерка да добие шанса за живот.

На едногодишната Марва во септември и било толку лошо што таткото Мухемад Букенафа морал да ја одведе во болница во Марсеј. Нервниот систем на девојчето бил нападнат од вирус и лекарите морале да ја стават во вештачка кома од која не се разбудила два месеци. Прогнозите биле многу лоши, поради што лекарите сакале да ја исклучат од апаратите. Родителите не биле подготвени да се согласат на тоа бидејќи биле убедени дека детето ќе им се разбуди. Поради тоа одлучија по судски пат да се борат за нејзинот оддржување во живот а на платформата change.org собрале 124 илјади потписи.

реклама

– Кога ќе го чуе мојот глас, се помрднува, изјави тогаш Букенафа за француските медиуми.

– Изминатиот месец дојде до подобрување, но лекарите велат дека тоа се само рефлекси. Не мислам дека треба да биде осудена на смрт. Треба да и се пружи можност. Не можам да го пуштам својот ангел да замине, зборуваше очајниот татко.

Родителите на судот се изборија за правото Марва да остане приклучена на апарати за одржување во живот уште два месеци. А потоа се случи чудо. Десет дена после пресудата девојчето се разбуди од кома откако ги слушна гласовите на родителите. Ги отворила очите и им се насмевнало. Букенафа го снимил тој момент и ја постави снимката на Фејсбук.

За жал Марва е уште во критична состојба и не се знае дали некогаш ќе може да дише и јаде без туѓа помош. Сепак, родителите се надеваат дека сега кога се разбуди, храбро ќе се избори да се врати во живот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 5, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 5, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 5, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: