fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Руски научници од јаглен направиле злато

Занимливости

Руски научници од јаглен направиле злато

Научници од руската Амурска Област по долгогодишни истражувања успеале да дојдат до заклучок дека е можно од искористен јаглен да се извлече цело богатство.

По 15-годишно проучување на составот на јагленот, експертите од Амурскиот научен центар при Руската академија на науки (РАН) успеале да пронајдат начин со кој од еден тон искористен јаглен извлекувале по еден грам злто.

Во план е експерименталната опрема, која веќе постои, уште до крајот на годинава да биде поставена на еден од котел за да се почне со реализација на ова револуционерно откритие.

– На филтрите покрај штетни, се таложат и корисни компоненти. Ако приклучокот „фаќа“ барем половина од нив – тоа е половоина грам од еден тон, а потоа е лесно да се пресмета економскиот ефект. Односно од околу еден тон искористен јаглен, би добиле околу 1.500 рубљи, изјави генералниот директор на Аморскиот научен центар за комплексна иновациска технологија, Олег Агеев.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.