Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Муслимани во свој ресторан нудат бесплатен божикен оброк

Uncategorized

Муслимани во свој ресторан нудат бесплатен божикен оброк

Доколку некој го бара вистинското значење на Божик, веројатно ќе го најде во лондонски ресторан чии сопственици се муслимани. 

Ресторанот „Шиш“, чија специјалност е турската кујна, за Божик нуди бесплатен оброк за старите и бездомниците, бидејќи, како што пишува на плакатот на нивниот ресторан, никој не треба да јаде сам на Божик.

Пораката која ветува бесплатна божикна вечера, првобитно била напишана рачно.

– Ние само им помагаме на луѓето. Има многумина кои Божик го минуваат дома сами… а не мора да биде така. Може да дојдат овде и да се забавуваат, изјави вработен во овој ресторан.

Оброкот вклучува супа и цацик (традиционално турско јадење со јогурт и краставица) за предјадење, пилешко или вегетаријанско грне за главно јадење и пудинг со ориз за десерт.

Судејќи според фотографиите на овој ресторан сите оние кои ќе дојдат на Божиќ ги очекува вистинска гозба.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Uncategorized

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.