//
Следи нѐ
To Top

Дали сте доволно храбри за спуштање на најголемиот глечер во Европа?

На фотографиите кои настанаа во длабочините на глечерот Ватнајекидл може да се видат најразлични несекојдневни глетки. На некои од нив авантуристите палат оган за да се загреат, на друга турист стои на работ на реката која тече низ средината на глечерот.

Овие ентузијасти се подготвени на жртвување за да овековечат некои од најфасцинантните глетки во светот пред пештерите да се стопат.

реклама

– Некои од пештерите кои ги фотографирам бараат пешачење со крампонки по пет километри во еден правец, а други спуштање со јаже и повторно качување, вели Ејнар Рунар Сигурдсон, 48-годишен локален водич.

– Некои од нив се полни со вода, така што можам да ги посетам само во зима кога е најстудено и кога водата замрзнува доволно па можам да одам по неа. Некои пештери се многу нестабилни, дури и во текот на зимата, така што не ги посетуваме иако изгледаат многу убаво, додаде тој.

Ватнајекидл покрива површина од 8.200 квадратни километри, а на своите најдебели делови е дебел еден километар. Од  околната област е прогласен за национален парк во 2008 година.

Сезоната на замрзнати пештери трае од ноември до март.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 8, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 8, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 8, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: