Следи нѐ
To Top

Експерт од светскиот софтверски гигант „SAP“ ги обучуваше македонските студенти

Изминатите денови Рана Чакрабарти од Пало Алто, Калифорнија, САД, кој е експерт за кориснички искуства од светскиот софтверски гигант „SAP“ и лидер во корпоративни иновации работеше со пет македонски компании и група од 30-тина студенти со цел креирање на иновации кои во фокусот го ставаат корисникот и ја зголемуваат конкурентноста на производите и услугите на компаниите на регионалните и глобалните пазари.

Производите на кои што се работеше беа од три индустрии кои се очекува да имаат експоненцијален раст во следните три до пет години и тоа „Персонализирана медицина и генетика“, „Вештачка интелигенција и развој на софтвер“ и „Идни модели во
образованието“.

реклама

Рана Чакрабарти од гигантот „SAP“ во Македонија дојде на покана на „Њуменс бизнис акцелераторот“ во чии простории се организираше и работилницата, а со поддршка на Програмата за претприемништво на Владата на Швајцарија – „SwissEP“ софтверската компанија „SAP“ стана спонзор и на натпреварот „НАСА Спејс апс челинџ“ кој што акцелераторот го организира во Македонија веќе 3 години по ред.

Експерт од светскиот софтверски гигант „SAP“ ги обучуваше македонските студенти

„SAP“ ова лето отвори и повеќе милионски фонд за инвестирање токму во решенија на млади претприемачи и стартап тимови од Европа и САД.

Оттука во следните два дена експертот ќе се фокусира на работа со македонски стартапи и млади претприемачи на кои ќе им помогне да креираат кориснички мапи и сценарија за одлични искуства, чекор по чекор да го преиспитаат секој аспект на нивниот производ и да ги откријат проблематичните точки, како и да развијат атрактивна приказна за проблемот што го решава нивниот производ или услуга.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Наука

 • Почина Пол Ален, соосновачот на Мајкрософт

  Соосновачот на Мајкрософт, Пол Ален почина вчера на 65 години. Претходно, тој и соопшти на јавноста дека ракот што веќе еднаш...

  Информативна Редакцијадекември 8, 2016
 • Чернобил повторно произведува струја

  Украинските власти одлучија на најдобар можен начин да ја искористат загадената зона околу Чернобил и на местото каде што се случи...

  Информативна Редакцијадекември 8, 2016
 • Речиси 260 луѓе загинале правејќи самослик

  Со појавата на „паметните телефони“, самосликовите станаа прилично популарни. Но, едно ново индиско истражување покажува дека тие можат да бидат и...

  Информативна Редакцијадекември 8, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.