//
Следи нѐ
To Top

Пети Смит наместо Боб Дилан на доделувањето на Нобеловата награда

Поетесата и пејачка Пети Смит (69) ќе пее песна од Боб Дилан (75) утре во Стокхолм, каде на Дилан треба да му биде врачена Нобеловата награда за литература.

Пети Смит ќе ја пее неговата песна „A Hard Rain`s A-Gonna Fall“, откако Дилан соопшти дека нема да може да присуствува на доделувањето на наградата.

реклама

Според традицијата, добитникот на Нобел во рок од шест месеци треба да одржи предавање на темата поради која ја добива престижната награда, но Дилан и порача на Шведската академија дека сепак ќе напише само говор. Се уште не се знае кој ќе го прочита говорот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Шоубиз

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: