//
Следи нѐ
To Top

ДИК: Излезноста до 10 часот е 9,48%

ДИК на прес конференција информираше за излезноста до 10 часот.

ИЗЛЕЗНОСТ ВО 10:00 ЧАСОТ

Изборна единица Запишани избирачи Број на ИМ Процесирани ИМ Вкупно гласале Излезност
Изборна единица 1 295.852 522 506 31.558 11,05%
Изборна единица 2 306.471 504 501 29.680 9,73%
Изборна единица 3 280.727 682 648 29.849 11,36%
Изборна единица 4 282.543 599 531 29.537 11,29%
Изборна единица 5 290.433 655 654 26.254 9,05%
Изборна единица 6 307.817 516 516 15.680 5,10%

Претседателот на ДИК, Александар Чичаковски, рече дека неколку граѓани поднеле до ДИК приговор за повреда на избирачко право, а комисијата има рок од четири часа да одлучи по пријавите на овие избирачи.

реклама

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: