fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Слаб одзив на гласањето во дијаспората

Вести

Слаб одзив на гласањето во дијаспората

Според прелиминарните податоци на ДИК одзивот на гласачите во дијаспората е 39,90 %. Или од 20.571 запишани гласачи, гласале 8.208 македонски граѓани во странство.

Според измените во Изборниот законик, пратеник од дијаспората, од Изборната единица 7 мора да има освоено најмалку 6.500 гласа, па оттаму мали се шансите исселениците да имаат свој претставик во парламентот.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.