//
Следи нѐ
To Top

Слаб одзив на гласањето во дијаспората

Според прелиминарните податоци на ДИК одзивот на гласачите во дијаспората е 39,90 %. Или од 20.571 запишани гласачи, гласале 8.208 македонски граѓани во странство.

Според измените во Изборниот законик, пратеник од дијаспората, од Изборната единица 7 мора да има освоено најмалку 6.500 гласа, па оттаму мали се шансите исселениците да имаат свој претставик во парламентот.

реклама

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: