//
Следи нѐ
To Top

Се враќа легендарниот велосипед Пони

На поранешниот југословенски пазар популарниот велосипед Пони кој по италијанска лиценца се произведуваше во Словенија, ќе се продава од почетокот на следната година во модернизирана верзија, но со цени кои се проблематични.

Велосипедите ќе се прават во повеќе верзии и од различни материјали, а цената на основниот модел ќе биде 329 евра, додека најскапиот „премиум“ модел со дополнителни компоненти ќе чини 789 евра, објавија словенечките медиуми.

реклама

Производството почнува на пролет следната година, но веќе сега можат да се нарачаат. Тие ќе се продаваат од фабриката BTC, а официјално ќе ги произведува фабриката Горе колеса во соработка со Горење од Велење во чии погони и ќе се монтираат.

Концернот Горење, голем производител на домашни апарати, минатата година ги откупи правата на производството на легендарниот Пони велосипед од љубљанската фабрика Рог која пред повеќе години замина во стечај.

Модернизираниот Пони под наслов „Гор колеса“ ќе биде наменет за сите возрасти, а на почетокот купувачите ќе можат да избираат меѓу три модела во 28 различни комбинации. За сега ќе се составуваат од компоненти увезени од Кина, а купувачите ќе мораат на испорака да чекаат неколку месеци, тврди мариборскиот весник „Вечер“.

Во почетокот планот беше да се изработат околу четири илјади велосипеди за да се види како ќе оди продажбата.

Во прв ред се смета на можни купувачи од Словенија, Хрватска и Србија, а потенцијално и на други можни пазари.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 14, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 14, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 14, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: