//
Следи нѐ
To Top

Бездомник ја спасил од напаѓач, а таа за возврат му купила камп приколка

Бездомникот Марк Шермингтон од британскиот град Шефилд и помогнал на 33-годишната Ели Веб, која една вечера кога се враќала кон својот дом била следена од сомнителен маж.   

Храбриот 47-годишен бездомник го пресретнал сомнителниот маж, кој се преплашил од неговите кучиња и побегнал. По ова, Марк ја испратеил Ели до нејзиниот дом и на разделбата таа му го запишала нејзиниот телефонски број на книгата што ја читал.

реклама

Како што објави локалниот весник „Виган Тудеј“, следниот ден Марк и се јавил на Ели за да провери дали е добро и дали е се в ред, по што тие останале во контакт.

Меѓутоа, неколку месеци подоцна Ели дознала дека Марк морал да го премести својот шатор од местото на кое бил поставен, поради поплаките на жителите на околните згради на неговите кучиња.

Ели решила да преземе нешто и преку интерент страната „ГоуФандМи“ почнала да прибира донации, со кои му купила камп приколка на Марк.

Приколката во моментов се наоѓа на еден јавен паркинг, додека Марк очекува да се ослободи место во локалниот камп, каде ќе може да се пресели.

– Оваа не е дом, каков што посакувам за него, но сепак е чекор кон подобро. Сега барем има каде да се истушира и да спие, изјави Ели за „Виган Тудеј“.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 16, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 16, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 16, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: