//
Следи нѐ
To Top

Новогодишната елка во Рим оценета како „најгрда во светот“

Судејќи според коментарите на социјалните мрежи, Рим има најгрда божиќна елка во светот.

Ова тажна „елка на штедењето“, како што беше наречена името на интернет, се наоѓа на „Пјаца Венеција“ и со својот изглед многу ги разлути жителите на главниот град на Италија.

реклама

Светилките на елката ги запали градоначалникот на Рим, Вирџинија Раги, додека децата одбројуваа до моментот нивното светнување, таа најави дека „елката ќе светне и се ќе сјае“. Но, кога несреќните свеќички се запалија, се слушна само подсмев и чудење, пишува бесникот „Локал“.

– И потоа се чудат дека луѓето одат во други градови за Божиќ. Ова е срамно. Подобро би било да немаме елка, беа само дел од коментарите на разочарани граѓани на социјалните мрежи.

По големиот број негативни коментари, градските власти одлучија малку „да ја поправат“ елката со додавање ѕвезда на врвот и се поголем број светилките, па сега граѓаните се нешто позадоволни, иако и натаму сметаат дека таа е грда.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 16, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 16, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 16, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: