//
Следи нѐ
To Top

Кое е најбезбедно седиште во авионот?

Произведувачите на авиони наведуваат дека постојат многу мал број докази, кои покажуваат дека во случај на авионска несреќа е важно на кое седиште седите.

– Тоа прашање е старо колку и времето. Едноставно не постои точен одговор, велат експертите во оваа област.

реклама

Од друга страна студија од 2007 година, која ја спроведе групата „Популарни механичари“, анализирајќи ги сите авиониски несреќи, со жртви и преживеани лица, од 1971 година досега, октрила дека задните седиште зад крилата се најбезбедни.

Стапката на преживеани, кои биле сместени на овие седишта изнесувала 69 отсто, во споредба со 56 отсто на седиштата пред крилата и 49 проценти во предниот дел на авионот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 17, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 17, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 17, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: