//
Следи нѐ
To Top

Ова е најлошо време од денот за ручек

Според неодамна спроведено истражување чии резултати се објавени во списанието Американ Џурнал оф Клиникал Нутршан, ако сакате да ги намалите килограмите, тогаш задолжително треба да се изеде еден оброк пред 15 часот.

Научно гледано, тоа е затоа што гладот е контролиран од циркадијелни ритми, односно од нашиот внатрешен часовник. Значи, ако јадете подоцна во текот на денот, вашето тело потешко ќе ги обработи калории.

реклама

Со други зборови, ако секогаш чекате да сфатите дека сте гладни, салатата ќе изгледа помалку атрактивна па најверојатно е дека подоцна ќе „нападнете“ на чокаладо или грицки.

Но, дали ручекот пред 15 часот претставува гаранција за губење на килограмите? Не. Здравата исхрана и физичка активност и понатаму се најважни фактори.

Но, добро е да се знае уште некој трик кој може во тоа дополнително да помогнат.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 17, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 17, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 17, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: