Поврзи се со нас

Популарно.мк

Ова е најлошо време од денот за ручек

Занимливости

Ова е најлошо време од денот за ручек

Според неодамна спроведено истражување чии резултати се објавени во списанието Американ Џурнал оф Клиникал Нутршан, ако сакате да ги намалите килограмите, тогаш задолжително треба да се изеде еден оброк пред 15 часот.

Научно гледано, тоа е затоа што гладот е контролиран од циркадијелни ритми, односно од нашиот внатрешен часовник. Значи, ако јадете подоцна во текот на денот, вашето тело потешко ќе ги обработи калории.

Со други зборови, ако секогаш чекате да сфатите дека сте гладни, салатата ќе изгледа помалку атрактивна па најверојатно е дека подоцна ќе „нападнете“ на чокаладо или грицки.

Но, дали ручекот пред 15 часот претставува гаранција за губење на килограмите? Не. Здравата исхрана и физичка активност и понатаму се најважни фактори.

Но, добро е да се знае уште некој трик кој може во тоа дополнително да помогнат.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг

Трендинг

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.