//
Следи нѐ
To Top

Седум работи кои не сте ги знаеле за Ајфеловата кула

Ајфеловата кула го добила името по својот дизајнер Александар Густав Ајфел, роден на 15 декември 1832 година во Дижон.

На 184-годишнината од раѓањето на францускиот архитект се потсетуваме на неговото најпознати дело посочувајќи седум работи кои не сте ги знаеле за Ајфеловата кула.

реклама

1. Ајфеловата кула има форма на тенка пирамида со четири носачи од решетки, кои се издигнуваат на 324 метри височина. Металот се шири на сонце, па кулата расте до 15 сантиметри во топлите денови од годината, а се намалува со текот на студените месеци.

2. Кулата се состои од три дела, првиот дел се наоѓа висина од 57 метри, вториот е на 115 метри, а треттот е на 276 метри.

3. Кога Ајфеловата кула би се споредувала со просечна зграда таа би имала 75 катови, при што тука не е пресметана антената висока 21 метар на нејзинот врв.

4. За нејзина изградба биле потребни две години, два месеци и пет дена и група од 300 работници.

5. До врвот на Ајфеловата кула има повеќе од 1600 скалила, но отворени се за качување само оние до вториот кат. За таа авантура треба да се плати цена од седум евра. Лифтот до вториот кат чини 11 евра, а до врвот 17 евра.

6. Во нејзината изградба се потрошени 18 илјади метални делови кои тежат повеќе од 10.000 тони.

7. Во целиот свет се наоѓаат околу 50-тина реплики на овој прекрасен архитектонски објект, а најимпресивните копии се наоѓаат во Лас Вегас, Токио и кинескиот град Шенжен.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 17, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 17, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 17, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: