//
Следи нѐ
To Top

АКО СТЕ ГЛАДНИ: Пица која чини 2.000 долари

Еден њујоршки ресторан нуди пица вредна 2.000 долари, која меѓу другото, се состои од тартуфи, кавијар од есетра, гускин дроб и 24-каратни ливчиња злато, пишува списанието „Ескваер”.

Специјалитетот приготвен на јаглен, е дело на компанијата „Индустри кичен”. Синото сирење „Стилтон”, кое исто така е една од состојките, е увезено од Англија, тартуфите и гускиниот дроб се од Франција, кавијарот е од Каспиското Море а златните листови од Еквадор.

реклама

Маестро Браулио Бунеи, готвачот автор на ова своевидно ремек-дело, дошол до таа идеја, оти неговиот ресторан се наоѓа во непосредна близина на њујоршката финансиска елита, каде секојдневно наминуваат бизнисмени од секаков калибар.

Сепак, за да уживате во оваа закуска, ќе треба да ја нарачате 48 часа претходно.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 21, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 21, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 21, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: