//
Следи нѐ
To Top

ЗИМАТА ДОЈДЕ: По 37 години падна снег во Сахара

Во малиот алжирски град Аин Сефри во пустината Сахара синоќа падна снег и тоа првпат од 1979 година.

Аматерскиот фотограф Карим Бучетата ги забележал со фотоапаратот неверојатните сцени на сахарскиот песок покриен со снег.

реклама

Локалните жители биле изненадени и изјавиле дека снежната покривка се задржала во текот на целиот ден.

Последен пат за снегот тука падна во февруари 1979 година, кога снежната бура траела цел половина час.

– Изгледаше неверојатно. Сите стоеја и го гледаа паѓањето на снегот, имајќи предвид дека во пустина тоа е ретка појава, рече Карим.

Сахара го покрива речиси целиот дел од  северна Африка и последните неколку стотици илјади години поминала низ различни промени. Се очекува дека повторно ќе стане плодна почва за 15.000 години.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 21, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 21, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 21, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: