//
Следи нѐ
To Top

Прослава на „Сквер Јадран“ ќе има, но со хуманитарен карактер

Манифестацијата „Град во Градот 4“ која ќе се одржи на 31 декември на „Сквер Јадран“ во општина Центар нема да има само забавен, туку ќе има и хуманитарен карактер, изјави денеска на прес-конференција градоначалникот на општината Андреј Жерновски.

Додаде дека новогодишниот настан ќе се претвори во донаторски проект, каде што сите граѓани и фирми ќе можат да донираат за оние категории на граѓани кои се најранливи.

реклама

– Први кои веќе потврдија дека ќе донираат се самите артисти, кои ќе издвојат 600.000 денари од својот хонорар за настапот. Парите ќе бидат наменети за таму каде што ќе се договориме дека е најнеопходно и во претстојниот период ќе го објавиме, рече Жерновски.

Изрази очекување дека овој пример ќе го следат и граѓаните. – На самиот настан ќе може секој да донира пари, а активностите и можностите за донирање ќе бидат објавени следните денови.

Појасни дека правниот тим на општина Центар ги разгледал веќе склучените договори со артистите кои треба да настапат за новогодишната ноќ, по што донел заклучок дека раскинувањето на тие договори со нив ќе предизвика сериозни финансиски последици.

– Заради откажувањето на настапите ќе треба да ги исплатиме парите во целост, без разлика што изведувачите нема да го одржат новогодишниот настан, рече Жерновски.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: МК Сцена

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: