//
Следи нѐ
To Top

Кој е Дедо Мраз?

Вреќата на Дедо Мраз веќе е наполнета со подароци, а елените едвај чекаат да полетаат со својата кочија.

И додека го чекаме пристигнувањето на старецот со црвен костим и бела брада, британски „Дејли Експрес” не потсетува на неколку занимливости за овој светски феномен…

реклама

– До 16. век, Санта Клаус (Свети Никола) не се поистоветувал со Дедо Мраз;

– Изедначувањето на Дедо Мраз со Санта Клаус почнува со холандските приказни за Синтерклас (што значи Свети Никола). Холанѓаните на 6 декември го одбележуваат денот на светецот и си разменуваат божиќни подароци;

– Дедо Мраз се појавува во народните средновековни бајки за делење подароци за време на Божик;

– Најстариот познат запис на називот Дедо Мраз на англиски е од 1773 година и потекнува од Америка;

– Првото училиште за Дедо Мразовци во светот е отворено во 1937, од страна на Чарлс Хауард во американската сојузна држава Мичиген.

– Во 2013, премиерот на Гренланд го прогласи Нелсон Мендела за Дедо Мраз на годината;

– Во првите илустрации, дарежливиот старец е облечен во зелено;

– Својот црвен костим Дедо Мраз го добива во 1931, благодарение на рекламите на „Кока Кола“;

– Современата асоцијација на добродушниот старец, кој доаѓа со летечка кочија и елени, и кој се спушта низ оџаците, се должи на поема на Клемент Кларк Мур напишана во 1823 година.&

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 23, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 23, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 23, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: