//
Следи нѐ
To Top

СВЕТСКО ЧУДО: Спектакуларен замок кој се „претвора“ во остров (ВИДЕО)

Еден од најспектакуларните замоци во светот се наоѓа во француска Нормандија, а изгледа како да излегол од филм.

Познатиот замок Сент Мишел е опкружен со песок, а благодарение на плимата и осеката, понекогаш се „претвора“ во островче.

реклама

Сепак Французите, за да го претворат целосно во остров, потрошиле десет години и 200 милиони евра.

Голем број згради внатре во комплексот потекнуваат од 13. век и се извонреден пример за готичката архитектура.

Средновековниот замок е изграден од гранит и добро го издржува тестот на времето. Привлекува голем број туристи од сите краишта на светот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 24, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 24, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 24, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: