fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

СВЕТСКО ЧУДО: Спектакуларен замок кој се „претвора“ во остров (ВИДЕО)

Магазин

СВЕТСКО ЧУДО: Спектакуларен замок кој се „претвора“ во остров (ВИДЕО)

Еден од најспектакуларните замоци во светот се наоѓа во француска Нормандија, а изгледа како да излегол од филм.

Познатиот замок Сент Мишел е опкружен со песок, а благодарение на плимата и осеката, понекогаш се „претвора“ во островче.

Сепак Французите, за да го претворат целосно во остров, потрошиле десет години и 200 милиони евра.

Голем број згради внатре во комплексот потекнуваат од 13. век и се извонреден пример за готичката архитектура.

Средновековниот замок е изграден од гранит и добро го издржува тестот на времето. Привлекува голем број туристи од сите краишта на светот.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.