//
Следи нѐ
To Top

НА АЕРОДРОМОТ ВО ЈАПОНИЈА: Тоалетна хартија за паметни телефони

Ако некогаш се најдете на меѓународниот аеродром „Нарита“ во Токио, ќе имате можност во тоалетот да се послужите не само со обична, туку и со тоалетна хартија за паметни телефони. 

Тоалетите на овој аеродром се опремени со хартија која служи за дезинфекција на смартфони, а ги постави јапонскиот мобилен гигант „НТТ Докомо“.

реклама

На хартијата можат да се најдат информации за јавни ви-фи мрежи на фирмата, како и детали за нивната апликација за паметни телефони.

Корисниците на социјалните мрежи на овој потег реагираа со хумор и неверување, наведува Би-Би-Си.

Бизарната хартија е поставена во седум тоалети и тука ќе остане до март идната година.

Јапонија е глобално позната по револуција во јавните тоалети, кои се многу чисти, модерни и содржат технолошки развиени уреди.

– На паметните телефони има пет пати повеќе нечистотија отколку на даските на ве-це школките, наведува „НТТ Докомо“, додавајќи дека посебните ролни за чистење на екраните ги поставиле со цел туристите да можат да уживаат во хигиена при патувањата.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 26, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 26, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 26, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: