fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ОД ВЕЧЕРВА ЗАЛАДУВАЊЕ: УХМР најави снег и засилен северен ветер

МАРКО НОВКОВИЌ

Вести

ОД ВЕЧЕРВА ЗАЛАДУВАЊЕ: УХМР најави снег и засилен северен ветер

Повеќе врнежи од дожд и снег во западна Македонија и формирање снежна покривка на планините, најави за попладне Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Снег ќе има и на некои повисоки места, над 600 метри надморска височина.

Како што соопшти Автомото сојузот на Македонија, врнежи од слаб снег веќе има на Попова Шапка и Македонски Брод.

Според УХМР, поради продор на многу студена воздушна маса од север во следните денови ќе преовладува променливо облачно, студено и ветровито време.

Утре и задутре ќе провејува слаб снег и ќе дува силен северен ветер, особено на планините, а кој повремено ќе биде со брзина од околу 100 километри на час. Дневната температура значително ќе опадне, а  најниска ќе биде во четврток и во петок кога на повеќе места ќе се задржи негативна.

Од петок следува постепено разведрување, за време на викендот времето ќе биде сончево, а за новогодишната ноќ ведро и многу студено со температури под минис 10 степени, информира УХМР.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.