fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Твитерџиите го обвинија Ленс Грос за расизам

Шоубиз

Твитерџиите го обвинија Ленс Грос за расизам

Божиќна фотографија на американскиот глумец Ленс Грос, објавена на Твитер, предизвика лавина критики и обвинувања поради тоа што една жена со потемна боја на кожата е издвоена од оние со светол тен.

Ѕвездата од ТВ сериите „Заспаната долина” и „Вовед во анатомија“, на сликата е со сопругата и колешка Ребека Џеферсон и осум пријатели. Тој и неговите пријатели Афроамериканци се во пар со своите „бели“ девојки, а единствената Афроамериканка седи некако „настрана“ и изгледа тажно и осамено.

– Фотографијава покажува дека белците победија. Како девојка со посветол тен, чувствувам одговорност да укажам на расизам каде што ќе го забележам. Одвратна шега, гласи еден од коментарите под објавата.

Глумецот сето тоа го објаснуваше како една обична шега што традиционално ја повторуваат секоја година.

Како и да е, расправата предизвикана од ваква стереотипна фотографија, докажува дека тие теми се се уште чувствителни.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Шоубиз

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.