//
Следи нѐ
To Top

Највисоката елка во светот

Обземени од празничната атмосфера во Шри Ланка неодамна беше поставена божикна елка, која во моментов е највисока во светот, односно 73 метри. 

Елката со челична жичана структура е поставена во главниот град Коломбо, а потоа е украсена со милион природни борови шишарки обоени во црвена, златна, зелена и сребрена боја со додавање на дури 600.000 ЛЕД сијалички. Врвот на елката е украсен со ѕвезда во висина од шест метри.

реклама

За изработката на оваа елка се потрошени 80.000 долари и се очекува дека ќе влезе во книгата на Гинисови рекорди, со оглед на тоа дека во моментов рекордот го има постевено божикното дрво во Кина што е за 18 метри пониско.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 31, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 31, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 31, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: