Поврзи се со нас

Популарно.мк

Највисоката елка во светот

Занимливости

Највисоката елка во светот

Обземени од празничната атмосфера во Шри Ланка неодамна беше поставена божикна елка, која во моментов е највисока во светот, односно 73 метри. 

Елката со челична жичана структура е поставена во главниот град Коломбо, а потоа е украсена со милион природни борови шишарки обоени во црвена, златна, зелена и сребрена боја со додавање на дури 600.000 ЛЕД сијалички. Врвот на елката е украсен со ѕвезда во висина од шест метри.

За изработката на оваа елка се потрошени 80.000 долари и се очекува дека ќе влезе во книгата на Гинисови рекорди, со оглед на тоа дека во моментов рекордот го има постевено божикното дрво во Кина што е за 18 метри пониско.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.