//
Следи нѐ
To Top

Ова ќе биде најпопуларна дестинација во 2017 година

Исланд беше популарна дестинација во 2016 година, Тајланд една година порано, а во 2017.ќе биде година кога сите ќе посакаат да ја посетат Португалија.

Португалија се појавува на повеќето листи ширум светот, како најдобра дестинација за 2017 година и тоа поради неколку причини. Топлото време, убавите плажи, градови со историја и пристапните цени го ја прават избор број еден.

реклама

Делови од Лисабон, главен град на Португалија, постојат од 9. век. Можете да се шетате по средновековните улици на  Алфама,а потоа да се упатите кон тврдината Свети Ѓорѓи (Castelo Sao Jorge).

Градскиот врв „Муриш“ нуди спектакуларен поглед, а влезот чини околу десет евра.

Некои од старите трамваи во градот се сообраќале по улиците и за време на Втората светска војна, а билетот чини околу три евра.

Португалското крајбрежје е голема атракција. Огромните бранови на Назара за оние кои сакат да сурфаат, но и кристално чистата и мирна вода на Лагос, за оние кои сакаат да се релаксираат.

Втор најголем град во Португалија е Порто, кој се наоѓа во северниот дел на земјата. Оддалечен е само еден час возење од Минхо, областа на виното, каде се произведува свежо бело вино, совршено за летни денови.

Омилена храна на локалното население е „францешина“, нешто каkо сендвич со колбаси, шунка, стек, топено сирење и лут домат, со сос од пиво.

Самиот град има средновековен центар со камени улици и позлатени резби. Тоа всушност е лавиринт, но ако ја следите реката, нема за се загубите.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 31, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 31, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 31, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: