//
Следи нѐ
To Top

Првороденото бебе на Исланд во 1980 го роди првото дете во 2017 година

Кетрин Гудјонсдотир од Исланд која беше првото дете родено во земјата во 1980 година, се породи на 1 јануари 2017 година три минути по полноќ и го роди првото бебе во Исланд во оваа година.

Катрин доби син со кој не само што ќе го дели роденденот, туку и титулата на првородено бебе во една година, јави Н1.

реклама

Првородените бебиња на Исланд не добиваат никакви посебни награди, надоместоци или подароци, но овој необичен случај привлече големо внимание кај медиумите и надвор од оваа островска земја.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајануари 4, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајануари 4, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајануари 4, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: