//
Следи нѐ
To Top

Почна фестивалот на скулптури од мраз во Кина

Во еден од најстудените кинески градови Харбин денеска официјално започна Фестивалот на скултури од мраз.

Во рамки на фестивалот се исложени склутури на некои од најпознатите светски знаменитости, кои се изработени од мраз.

реклама

За посетителите на фестивалот, што ќе трае до крајот на февруари, ќе бидат организирани и голем број други активности и забави, како пливање и едрење по мраз и масовно венчавање на замрзната подлога.

Фестивалот во Харбин, каде во овој период од годината темепратурата се спушта и до минус 35 степени, секоја година го посетуваат голем број туристи од цела Кина и од странство.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.