Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Карневалот во Вевчани – уличен театар без режија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МИА / ИВАНА БАТЕВ

Актуелно

Карневалот во Вевчани – уличен театар без режија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Вевчанскиот карневал е уличен театар без режија за кој маските не се знаат до почетокот на манифестацијата, со исклучок на традиционалните Зет, Невеста и Глупавиот август.

Карневалот собра околу илјада маскирани Вевчанци кои уште еднаш преку симболични маски ја покажаа својата смисла за хумор и сатира.

Актуелни беа маските на бајачката на Груевски, милијардерот Џорџ Сорос, Шарената револуција, а Вевчанци порачаа дека американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли „е добредојден во Вевчани“.

„Локалната самоуправа и јас како градоначалник многу малку имаме удел во маските. Во разговор со претседателите на друштвата, од Горна и Долна Маала, и тие не можат да ги контролираат маските. Можеби има политички маски, но политичарите не треба да се навредат со тоа“., рече Угриноски.

133524789 133524785 133524788 133524790 133524781 133524780 133524779 133524777 133524776 133524787 133524778 133524774 133524775 133524773
<
>

ФОТО: МИА / ИВАНА БАТЕВ

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.