Поврзи се со нас

Популарно.мк

Трагична вест – почина диригентот Саша Николовски – Ѓумар

МК Сцена

Трагична вест – почина диригентот Саша Николовски – Ѓумар

Уште едно големо име ја напушти македонската сцена, сосема неочекувано. Почивај во мир, Саша Николовски – Ѓумар. Беше беше познат македонски диригент и добитник на награди за врвни музички остварувања и достигнувања.

Роденво Битола во 1966 година, Саша Николовски е еден од најдобрите македонски диригенти. Во 1995 година го формирал оркестарот за современа музика „Синтезис“. По неговите студии во Русија, во 1996 започнал редовна соработка со Хорот и Оркестарот на ФМУ во Скопје, Младинскиот камерен оркестар на Музичка младина на Македонија, Македонската опера и балет, Македонската филхармонија, Македонскиот камерен оркестар иансамблот „АЛЕА“, настапувајќи на Охридско лето, Хераклејски вечери, Мајски оперски вечери, Прилепско лето и Штипско лето.

Во 1999 магистрирал со највисоки оцени на Академијата „Панчо Владигеров“ во Софија, каде што учел оркестарско диригирање со Васил Казанџиев и оперско диригирање со Боби Хинчев. За неговата работа со ансамблот за современа музика „Св. Софија“, во 2001 година е добитник на наградата „Георги Божиков“ за најдобра изведба на фестивалот „Денови на македонска музика“.

Саша Николовски настапувал во Унгарија, Романија, Бугарија, Австрија, Србија, Босна и Херцеговина, Хрватска и Црна Гора. Од 1998 на Факултетот за музичка уметност предаваше хорско и оркестарско диригирање, Оперско студио и група предмети од областа на диригирањето.

Вечна му слава!

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од МК Сцена

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.