fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Неуспешно лансирање на „најкомпактната“ рекета на светот

Sci-fi

Неуспешно лансирање на „најкомпактната“ рекета на светот

Јапонската Агеција за весленски истражување денеска неуспеа да ја лансира во Вселената својата ракета од типот ЦЦ-620 и набрзо по полетувањето таа се урна во водите на Јапонското Море, јави ТАСС.

– Лансирањето на најкомпактната ракета во светот беше неуспешно, соопшти јапонската Агенција.

Ракетата ЦЦ-620, која во земјината орбита требаше да однесе сателит за следења на површината на Земјата, првично баше планирано да биде лансирана на 11 јануари, но поради лошите атмосферски услови, лансирањето беше презакажано за денеска.

Ракетата од типот ЦЦ-620 е со должина од нешто над девет метри и има носивост од 2,6 тони.

Агенцијата информира дека при лансирањето не дошло до палање на горивото во вториот степен на рекатата, поради што таа летала по инерција и за кусо време отстапила од предвидената траектроија и се урнала во Јапонското Море.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Sci-fi

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.