//
Следи нѐ
To Top

Неуспешно лансирање на „најкомпактната“ рекета на светот

Јапонската Агеција за весленски истражување денеска неуспеа да ја лансира во Вселената својата ракета од типот ЦЦ-620 и набрзо по полетувањето таа се урна во водите на Јапонското Море, јави ТАСС.

– Лансирањето на најкомпактната ракета во светот беше неуспешно, соопшти јапонската Агенција.

реклама

Ракетата ЦЦ-620, која во земјината орбита требаше да однесе сателит за следења на површината на Земјата, првично баше планирано да биде лансирана на 11 јануари, но поради лошите атмосферски услови, лансирањето беше презакажано за денеска.

Ракетата од типот ЦЦ-620 е со должина од нешто над девет метри и има носивост од 2,6 тони.

Агенцијата информира дека при лансирањето не дошло до палање на горивото во вториот степен на рекатата, поради што таа летала по инерција и за кусо време отстапила од предвидената траектроија и се урнала во Јапонското Море.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Sci-fi

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: