Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ИСТРАЖУВАЊЕ: Читањето може да ни го продолжи животот

Занимливости

ИСТРАЖУВАЊЕ: Читањето може да ни го продолжи животот

Ново истражување на Универзитетот во Јејл, направено со 3.635 Американци на возраст од над 50 години, покажува дека читањето книги може да го продолжи животот на луѓето за околу 12 години.

Според научниците, книгата го стимулираат мозокот и на тој го продолжуваат човековиот живот.

Луѓето кои читаат повеќе од три часа седмично, на пример, живеат две години повеќе.

Треба да се нагласи и дека читањето книги е покорисно од читањето списанијата, оти тоа не потикнува на подлабоко размислување.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.