//
Следи нѐ
To Top

ИСТРАЖУВАЊЕ: Читањето може да ни го продолжи животот

Ново истражување на Универзитетот во Јејл, направено со 3.635 Американци на возраст од над 50 години, покажува дека читањето книги може да го продолжи животот на луѓето за околу 12 години.

Според научниците, книгата го стимулираат мозокот и на тој го продолжуваат човековиот живот.

реклама

Луѓето кои читаат повеќе од три часа седмично, на пример, живеат две години повеќе.

Треба да се нагласи и дека читањето книги е покорисно од читањето списанијата, оти тоа не потикнува на подлабоко размислување.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајануари 16, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајануари 16, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајануари 16, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: