//
Следи нѐ
To Top

Сол со мирис на шунка ги „збудале“ кучињата во Сежана

Кучињата во словенечкиот град Сежана, што се наоѓа на границата со Италија, најмногу му се израдуваа на топењето на снегот, откако под него остана смесата за посолување на шунка, која била искористена за заштита од замрзнување на патиштата, јави весникот „Приморске новице”.

Имено, фирмата одговорна за расчистување на улиците во градот ги попрскала тротоарите и коловозите со застарена сол од локалната фабрика за преработка на месо. Кога снегот почнал да се топи, во воздухот се повеќе се чувствувала аромата на шунка.

реклама

Гратчето Сежана е познато по прочуената шунка што се произведува таму.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајануари 18, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајануари 18, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајануари 18, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: