fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Три силни земјотреси ја стресоа Италија

Вести

Три силни земјотреси ја стресоа Италија

Серија од три силни земјотреси ја потресоа централна Италија, јави АНСА.

Првиот земјотрес со интензитет од 5,4 степени Рихтерови се случи во 10:25 часот, по локално време. Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар, епицентарот бил на 111 километри североисточно од Рим, на 28 километри од општина Асколи Пичето и на 36 километри од градот Аквила. И двете населени места беа погодени од претходните силни земјотреси. Потресот бил на длабочина од 10 километри.

Во 11:14 часот, по локално време беше регистриран втор земјотрес со интензитет, според различни извори, меѓу 5,6 и 5,7 степени. Потресот беше на длабочина девет километри, а епицентарот во реонот меѓу општините Аквила и Риети, на 109 километри североисточно од Рим. Најблиску до епицентарот се општините Капитињно, Кампопосто, Аматриче и Кањано Амитерно.

Третиот силен земјотрес со интензитет од околу 5,5 степени регистриран е во 11:26 часот, по локално време. Епицентарот беше на 110 километри североисточно од Рим и на длабочина од 40 километри во зоната помеѓу општините Риети и Аквила.

Од безбедносни причини во Рим, каде што беа почувствувани потресите, беа евакуирани патниците од метрото.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.