//
Следи нѐ
To Top

Доналд Трамп стана нов претседател на САД

Доналд Трамп денеска во Вашингтон положи заклетва како 45-ти претседател на САД.

– Свечено се колнам дека во добра вера ќе ја извршувам должноста претседател на САД најдобро што можам, ќе го чувам, штитам и бранам Уставот на САД. Бог нека ми биде на помош, изјави Трамп, положувајќи заклетва.

реклама

Претходно, новоизбраниот потпретседател на САД Мајк Пенс исто така положи заклетва.

Трамп беше претседателски кандидат на Републиканската партија на изборите на 8 ноември 2016 година. Претходно во два мандата функцијата шеф на државата ја извршуваше Барак Обама од Демократската партија.

На претседателските избори одржани во ноември минатата година, Трамп ја победи кандидатката на Демократската партија Хилари Клинтон со мнозинство електорски гласови, иако Клинтон доби речиси три милиони повеќе гласови од граѓаните. Тоа е петти таков случај во историјата на САД.

Трамп е највозрасна личност која стапила на функцијата претседател на САД и прв без претходно искуство во американската влада или армија.

Списанието „Форбс“ во 2016 година го постави Трамп на 324 место на најбогати луѓе во светот со проценка за неговото богатство од 4,5 милијарди долари.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: