//
Следи нѐ
To Top

Зошто е добро детето да расте со куче?

Истражувањето спроведено во Финска покажа дека семејствата, кои за домашни миленици имаат кучиња, имаат поздрави деца.

Лекарите дојдоа до заклучок дека бебињата, кои растат со кучиња се помалку подложни на напади на кашлица, течење на носот, инфекции на увото и оти во текот на животот ќе имаат помала потреба од антибиотици.

реклама

Ова истражување е потврда за оние претходните, во кои се наведуваше дека бебињата кои растат заедно со куче, а со самото тоа и со нечистотијата, кое тоа ја остава зад себе, всушност го јакнат имунитетот и кај нив е намален ризикот од развој на алергии.

Животот со мачки е исто така добар за бебињата, но во помала мера од тој со куче, покажува истражувањето.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајануари 23, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајануари 23, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајануари 23, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: