fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Париз воведе автобус што сообраќа без возач

Занимливости

Париз воведе автобус што сообраќа без возач

Со цел да се намали градското загадување, Париз воведе кодирани налепници, со цел – да се намали бројот на автомобили во градот, и пушти во промет автобус што сообраќа без возач.

Имено, станува збор за возило со бренд назнака ЕЗ-10, коешто работи и се движи со помош на сензори и камери. Засега, возењето е експериментално, соопштија локалните власти.

Сличен експеримент се спроведува и во градот Лион.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.