//
Следи нѐ
To Top

Париз воведе автобус што сообраќа без возач

Со цел да се намали градското загадување, Париз воведе кодирани налепници, со цел – да се намали бројот на автомобили во градот, и пушти во промет автобус што сообраќа без возач.

Имено, станува збор за возило со бренд назнака ЕЗ-10, коешто работи и се движи со помош на сензори и камери. Засега, возењето е експериментално, соопштија локалните власти.

реклама

Сличен експеримент се спроведува и во градот Лион.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.