//
Следи нѐ
To Top

Две киви дневно за подобар имунитет и повеќе енергија

Киви претставува едно од омилените овошја на нутриционистите бидејќи релативно мала количина од ова овошје обезбедува доволно хранливи вредности како што е на пример витаминот Ц, што е особено важен за имунитетот и ни помага да ги избегнеме настините и грипот. 

Само едно киви со средна големина (75 грамови) содржи 50,2 милиграми витамин Ц и ја задоволува дневната потреба на организмот за овој витамин.

реклама

Овој витамин исто така е важен и за здравиот изглед на кожата, бидејќи го поттикнува создавањето на колаген.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: