//
Следи нѐ
To Top

Девет месеци затвор за хакирање мејлови и налози на познати личности

Едвард Мајерчик (29) од Чикаго е осуден на затворска казна од девет месеци заради хакирање мејлови и налози на социјалните мрежи на 30 познати личности и крадење на нивните податоци меѓу кои фотографии и видео-снимки на славни личности, на кои тие се без облека. 

Тој треба да плати 5.700 долари. Прогласен е за виновен дека го раководел хакирањето на повеќе од 300 мејлови и други налози, меѓу кои и приватни фотографии на актерката Џенифер Лоренс.

реклама

Според обвинението, тој на познатите им испраќал мејлови на кои пишувало дека доаѓаат од интернет-провајдер, а со кои ги барал корисничките имиња и лозинките.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Шоубиз

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: