fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Девет месеци затвор за хакирање мејлови и налози на познати личности

Шоубиз

Девет месеци затвор за хакирање мејлови и налози на познати личности

Едвард Мајерчик (29) од Чикаго е осуден на затворска казна од девет месеци заради хакирање мејлови и налози на социјалните мрежи на 30 познати личности и крадење на нивните податоци меѓу кои фотографии и видео-снимки на славни личности, на кои тие се без облека. 

Тој треба да плати 5.700 долари. Прогласен е за виновен дека го раководел хакирањето на повеќе од 300 мејлови и други налози, меѓу кои и приватни фотографии на актерката Џенифер Лоренс.

Според обвинението, тој на познатите им испраќал мејлови на кои пишувало дека доаѓаат од интернет-провајдер, а со кои ги барал корисничките имиња и лозинките.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Шоубиз

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.