//
Следи нѐ
To Top

Во Украина родено бебе со тројца родители

Првото бебе во светот зачнато со пронуклеарен трансфер, нов начин на вонтелесно оплодување каде наместо стандардните два, учествуваат три донатори, родено е во Украина на 5 јануари.

Девојче кое го доби претходно неплодна двојка, сепак не носи ДНК материјал на три лица, јави Би-Би-Си.

реклама

Тим од клиника во Киев оплоди мајчина јајце-клетка со сперма од таткото и потоа комбинирани гени прерфли во јајце-клетка земена од трет донатор, па така детето има генетски материјал на своите родители со мала количина ДНК од друга жена.

Ова девојче иако е прва зачнато и родено токму со овој метод, не е прво „модерно бебе со три родители“ во светот со оглед на тоа дека минатата година во Мексико е родено дете за чие зачнување е користена поинаква метода.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајануари 26, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајануари 26, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајануари 26, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: