fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Во Украина родено бебе со тројца родители

Занимливости

Во Украина родено бебе со тројца родители

Првото бебе во светот зачнато со пронуклеарен трансфер, нов начин на вонтелесно оплодување каде наместо стандардните два, учествуваат три донатори, родено е во Украина на 5 јануари.

Девојче кое го доби претходно неплодна двојка, сепак не носи ДНК материјал на три лица, јави Би-Би-Си.

Тим од клиника во Киев оплоди мајчина јајце-клетка со сперма од таткото и потоа комбинирани гени прерфли во јајце-клетка земена од трет донатор, па така детето има генетски материјал на своите родители со мала количина ДНК од друга жена.

Ова девојче иако е прва зачнато и родено токму со овој метод, не е прво „модерно бебе со три родители“ во светот со оглед на тоа дека минатата година во Мексико е родено дете за чие зачнување е користена поинаква метода.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.