//
Следи нѐ
To Top

Два земјотреси регистрирани во Скопје

Земјотрес со Рихтерова локална магнитуда од 2.1, чиј епицентар се наоѓа во Скопското епицентрално подрачје, регистриран е вечерва во 18 часот и 4 минути. Земјотресот е  почувствуван во Скопје и околината со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет.

Земјотрес со  Рихтерова локална магнитуда од 1.9 беше регистриран и попладнево во 16 часот и 28 минути, исто така во Скопското епицентрално подрачје.

реклама

Земјотресите се регистрирани од телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: