//
Следи нѐ
To Top

Зоолошка во Австралија ги охрабрува посетителите да донираат смртоносни пајаци

Паркот за диви животни во австралиската метропола Сиднеј веќе некое време ги поттикнува луѓето да фатат смртоносен т.н. инкаст пајак („Atracinae”) и да го донираат ним.

Причината е едноставна – повеќе залихи противотров за живтоните што се чуваат таму и коишто често се слкучува да ги гризне отровен пајак, но и за луѓето, како што откриива открива генералниот директор на Паркот, Тим Фокнер.

реклама

„Австралиски парк за рептили“, како што гласи името овој градски објект, е единствениот доставувач на противотров во земјата од 1981. АВ Австралија во последно време се повеќе се соочува со напади од смртоносни пајаци.

И покрај застрашувачкиот австралиски животински свет, од 1981 година, кога е и започната таа програма, се досега никој не починал од каснување од пајак.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајануари 26, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајануари 26, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајануари 26, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: