fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Почина британскиот актер Џон Харт

Сцена

Почина британскиот актер Џон Харт

Британскиот актер Џон Харт почина во Лондон на 78-годишна возраст, по долгата борба со рак на панкреасот. 

Харт во 2015 година објави дека има рак на панкреасот, но тогаш најави дека ќе продолжи да работи.

Тој глумеше во повеќе од 200 филмови и серии во текот на шестдецениската кариера.

Харт е најпознат по улогите во филмовите „Човек слон“, за која беше номимниран за Оскар, „Полноќен експрес“ и „Осмиот патник“.

Исто така играше во две продолженија на серијалот Хари Потер, во кои го толкуваше ликот на продавачот на волшебни стапчиња, Гарик Оливандер.

Харт е роден во Честерфилд, а актерската кариера ја почнал во ’60-те години од минатиот век. Добитник е на бројни признанија, меѓу кои еден Златен глобус и четири Бафта награди.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Сцена

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.