Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Почнува екстерното тестирање на 18.600 матуранти

Образование

Почнува екстерното тестирање на 18.600 матуранти

Од денеска до 3 февруари ќе се спроведува екстерно тестирање на матурантите. Државниот испитен центар (ДИЦ) соопшти дека ќе бидат опфатени 18.600 ученици во завршни години во средното образование. 

Една недела пред тестирањето учениците добија информација за деновите на тестирање, а во петокот училиштата ги објавија и распоредите со предмети по кои учениците ќе бидат проверувани.

ДИЦ информираше дека прелиминарните резултати ќе бидат објавени на 7 февруари 2017.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Образование

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.