//
Следи нѐ
To Top

САМО ВО ВИЕНА: Замрзнатиот Дунав ги измами надвор љубителите на лизгањето (видео)

Делови на Дунав, втората по должина река во Европа, која тече низ осум држави, замрзна втор пат во последните 30 години.

Студениот бран, кој го погоди овој континент предизвика многу проблеми за сите кои зависат од речниот сообраќај од Германија до Црното море, но жителите на Виена пронајдоа начин да уживаат во волшебната покривка од мраз.

реклама

На замрзнатиот Дунав се лизгаат и играат хокеј на мраз, а во зимските радости уживаат дури и кучињата.

Локалната власт ги предупредија граѓаните дека овие активности би можеле да бидат опасни и дека не е познато колку е дебелината на замрзнатата површина.

На почетокот на година, на минус 17 степени Целзиусови почнаа да замрзнуваат делови реката, кога настанаа неверојатни фотографии во Будимпешта и јужно кон Белград. Ангажирани се голем број кршачи на мраз, затоа што целиот речен сообраќај беше блокиран, а мразот ги загрози бродовите и сплавовите.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајануари 31, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајануари 31, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајануари 31, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: