//
Следи нѐ
To Top

ЗАСТРАШУВАЧКИ: Деца од 11 години држат диети

Деца на возраст од 11 години „прескокнуваат“ оброци и држат диети за да ослабнат и сметаат дека тоа е здраво, покажуват резултатите од една студија. 

Ова истражување покажа дека децата се повеќе се вртат кон болегрите и Инстаграм ѕвездите, барајќи од нив совети што да јадат за да ги намалат килограмите.

реклама

Едно од пет деца на возраст од 11 до 14 години смета дека „прескокнувањето“ на еден оброк дневно е здраво.

Диетите, кои се популарни меѓу познатите личности, а подразбираат избегнување на одредени групи намирници, како јагленохидратите се популарни меѓу половина од децата на оваа возраст.

Иако децата знаат колку е важно здраво да се хранат, да јадат овошје , зеленчук, да пијат доволно вода, повеќе од половина редовно јадат пржена храна.

Една петина од децата често јадат брза храна, а речиси една четвртина немаат никакви граници кога станува збор за дневното внесување на слатки.

Една четвртина од децата, покажува ова истражување, вежбаат единствено на часовите по физичко воспитување, а на приватни часови надвор од училиште не одат „бидејќи се лоши во тоа“.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 1, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 1, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 1, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: