//
Следи нѐ
To Top

Саудискиот принц ги возел своите птици – соколи во авион

Фотографија која ја направи член на екипажот на „Катар Ервејс“ привлече многу внимание на „Редит“, а потоа и во светските медиуми. Саудискиот принц смести 80 свои соколи во економската класа, меѓу патниците.

Во придружниот коментар на корисникот кој ја постави фотографијата, пишуваше: „Мојот пријател капетан ми го испрати ова…“.

реклама

Колку и да делува чудно, не е во прашање невообичаена пракса. „Катар Ервејс“ регуларно ја нуди таа услуга во економската класа.

Во правилникот на „Катар Ервејс“ постои поглавје кое се однесува токму на соколите. Тоа е наведено и на официјалниот сајт, на страницата која се однесува на животни и миленичиња: „Во кабината на економската класа можете да внесете еден сокол, а максимално шест птици може да претстојуваат во таа кабина (локалните прописи на трансфер земји се применуваат)“.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 1, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 1, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 1, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: