Поврзи се со нас

Популарно.мк

Црниот хумор кажува многу за нашата интелигенција

Занимливости

Црниот хумор кажува многу за нашата интелигенција

Луѓето кои практикуваат црн хумор вообичаено се високоинтелигентни личности, покажува истражувањето на виенскиот Медицински универзитет, базирано на реакции по кажана „сурова шега“, се вели во напис на „Саенс Алерт“.

Испитувањето не само што ја покажува врската помеѓу смислата за хумор и интелектот, туку се дошло и до заклучок дека оние кои се најсклони кон црн хумор, покажуваат мининмум знаци на агресија и лошо поведение.

– Нашите резултати покажуваат дека доживувањето на хуморот зависи како од когнитивните, така и од емоционалните фактори, појаснуваат од тимот истражувачи.

Тестот е спроведен на 156 доброволци, мажи и жени, на возраст од, во просек, 33 години, кои требало да го оценат и да го рангираат своето задоволство и прифаќањето на 12 шеги што содржат црн хумор.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг

Трендинг

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.