//
Следи нѐ
To Top

Црниот хумор кажува многу за нашата интелигенција

Луѓето кои практикуваат црн хумор вообичаено се високоинтелигентни личности, покажува истражувањето на виенскиот Медицински универзитет, базирано на реакции по кажана „сурова шега“, се вели во напис на „Саенс Алерт“.

Испитувањето не само што ја покажува врската помеѓу смислата за хумор и интелектот, туку се дошло и до заклучок дека оние кои се најсклони кон црн хумор, покажуваат мининмум знаци на агресија и лошо поведение.

реклама

– Нашите резултати покажуваат дека доживувањето на хуморот зависи како од когнитивните, така и од емоционалните фактори, појаснуваат од тимот истражувачи.

Тестот е спроведен на 156 доброволци, мажи и жени, на возраст од, во просек, 33 години, кои требало да го оценат и да го рангираат своето задоволство и прифаќањето на 12 шеги што содржат црн хумор.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 1, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 1, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 1, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: